Putin, beşinci kez yemin etti: ‘Çok kutuplu dünya düzen için çalışacağız’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mart ayında düzenlenen seçimlerin ardından yemin ederek yeni dönemde görevine başladı.

Sputnik’in aktardığına göre Putin, yemin töreninde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Rusya Federasyonu Başkanının yetkilerini kullanırken, insan ve vatandaş hak ve özgürlüklerine saygı göstereceğime, koruyacağıma, Rusya Federasyonu Anayasasına uyacağıma ve koruyacağıma, devletin egemenliğini ve bağımsızlığını, güvenliğini ve bütünlüğünü koruyacağıma, halka sadakatle hizmet edeceğime yemin ederim.”

‘TÜM ÜLKELERLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEYE AÇIĞIZ’
Rusya’nın yeni dönemde Batı’yla ilişkilerini nasıl şekillendireceğine değinen Putin, “Rusya’yı güvenilir ve dürüst bir ortak olarak gören tüm ülkelerle iyi ilişkileri güçlendirmeye açık olduk ve olacağız. Bunlar, gerçekten de küresel çoğunluğu oluşturuyor. Batılı devletlerle diyaloğu reddetmiyoruz. Seçim onların. Rusya’nın gelişmesini engellemeye çalışmaya, saldırganlık politikasını sürdürmeye, ülkemiz üzerinde yıllardır durmayan baskıya devam mı edecekler, yoksa işbirliği ve barışa giden yolu mu arayacaklar?” dedi.

‘ORTAKLARIMIZLA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
Putin, Rusya’nın çok kutuplu bir dünya düzeni oluşturmak için ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğini söyleyerek şöyle devam etti: “Avrasya entegrasyonundaki ortaklarımız ve diğer egemen kalkınma merkezleriyle birlikte çok kutuplu bir dünya düzeninin oluşturulması, aynı zamanda eşit ve bölünmez bir güvenlik sistemi için çalışmaya devam edeceğiz.”

Rusya’da mart ayında yapılan devlet başkanı seçiminde yüzde 77,49 katılımla oyların yüzde 87,28’ini kazanan Putin’in yemin etmesiyle iş başındaki hükümet de istifa edecek.

Rusya Devlet Başkanı’nın göreve başlama töreni geleneksel olarak Kremlin Sarayı’nda düzenleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x